W zasadzie przez ten las można przejść bez większego zachwytu. Ot, ładny, naprawdę duży las. Całkiem ciekawe i dziwne może wydawać się to, że jedyne drzewa, które w nim są to topole osikowe.
Zdjęcie: Scott Catron
Przyjrzyjmy się tym drzewom trochę bliżej.
Okazuje się, że wszystkie topole w tym lesie (a jest ich około 47 tysięcy) są tak naprawdę... jedną topolą!
Podziemny system korzeni łączy wszystkie pnie. Mamy do czynienia z jednym, przeogromnym organizmem, którego wiek szacuje się na około 80 tysięcy lat, zaś wagę na 6615 ton (w jednostkach gimnazjalnych: półtora twojejstarej).
Jest to największe odkryte żyjątko.
Jako, że cały las to jedność, nie ma tutaj pojedynczych drzew, które nie dają sobie rady: składniki potrzebne drzewom (drzewu!) do życia są w odpowiedni sposob rozprowadzane do wszystkich jednostek (czy jak to tam nazwać)
Wszystko zaczęło się od jednego małego nasionka, z którego wyrosła topola. Jej korzenie wypuściły następne pnie. 80 tysięcy lat później mamy do czynienia z ogromnym, ponad 100 akrowym lasem.
Parafrazując Carla Sagana, atomy potrafią dokonywać niesamowitych rzeczy, gdy da im się odpowiednio dużo czasu.
Ciekawostka: Odkrycie, że ten las to tak naprawdę jedno bycze drzewo nie zostało dokonane poprzez rozkopanie całego terenu i stwierdzenie, że "no bez kitu, jedne korzenie", lecz dzięki badaniom genetycznym.
Trochę złych wieści: Pando ma kłopoty zdrowotne. Media w Ameryce nawet odważyły się pisać, że umiera.
Pojedyncza topola (mówimy o tej częsci, która wystaje z gruntu, nie o całym systemie korzeniowym łączącym różne) żyje około 100 lat.
Kiedy umiera i pada, z jej pnia wyrasta nowe, młode drzewo.
Problem polega na tym, że ostatnio w Pando ten proces obserwuje się bardzo rzadko. Las składa się z prawie samych starych drzew, których nie zastępują nowe.
Dlaczego tak się dzieje? Poza działalnością człowieka, podejrzanych na liście jest wielu np. u niektórych drzew zaobserwowane objawy choroby grzybicznej.
Teren został odgrodzony przed jeleniami i bydłem, których destrukcyjnego wpływu na Pando także nie można wykluczyć.
To miejsce jest niezwykłe, trzymajmy kciuki, aby Pando jeszcze długo pożył!
[LINKI]
https://www.youtube.com/watch?v=vWAA-SrrFUQ
http://loe.org/shows/segments.html?programID=13-P13-00005&segmentID=7
http://en.wikipedia.org/wiki/Pando_(tree)
http://www.ksl.com/?nid=148&sid=30239173
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz