sobota, 28 lutego 2015

Naukowcy #2 Robert Goddard

Robert Goddard (1882-1945)



Choć nie można zapomnieć o innych wybitnych naukowcach , zasadniczo dzięki temu panu latamy w kosmos.

sobota, 21 lutego 2015

Las Pando: Gigantyczny organizm

Jeśli kiedykolwiek zdarzy Wam się odwiedzić stan Utah w USA, to do programu swojej turystycznej wyprawy koniecznie dopiszcie las Pando.

W zasadzie przez ten las można przejść bez większego zachwytu. Ot, ładny, naprawdę duży las. Całkiem ciekawe i dziwne może wydawać się to, że jedyne drzewa, które w nim są to topole osikowe.

Zdjęcie: Scott Catron


Przyjrzyjmy się tym drzewom trochę bliżej.

środa, 18 lutego 2015

[LINK] Niegnijące burgery! Czy to rzeczywiście takie zło?

BURGERY Z MAKDONALDA NIE GNIJĄ, WIĘC SĄ ZŁE!!!!!!!!!111111111oneonesin(90)cos(0)-2^0


Założę się, że już to słyszeliście. Eksperyment z niegnijącym burgerem z maczusia jest dosyć słynny w internetach. Jednak czy przypadkiem wyciąganie wniosków nie jest za szybkie i... nienaukowe? (podpowiem: jest właśnie takie.)

Pewien pozytywnie zakręcony typek postanowił przeprowadzić ten eksperyment w należyty sposób, z grupą kontrolną i testowaniem różnych hipotez.

Streszczając:
Jeżeli sam zrobisz burgera i go zostawisz samego sobie, to też nie zgnije. Okazuje się, że złe chi korporacji przerażającego klauna nie ma tu nic do rzeczy. Przyczyną niegnicia jest po prostu... niska wilgoć Emotikon smile
Aby sprawdzić tę teorię wystarczy hodować burgera w szczelnym zamknięciu, które wilgoć zatrzyma. Wtedy spleśnieje aż miło.
TADAM!
To co, idziemy na cheeseburgera? ;)
A tu całość do przeczytania (ang):

http://aht.seriouseats.com/archives/2010/11/the-burger-lab-revisiting-the-myth-of-the-12-year-old-burger-testing-results.html

poniedziałek, 9 lutego 2015

Uśmiechnięte galaktyki, czyli soczewkowanie grawitacyjne i pareidolia



9 lutego 2015 Kosmiczny Teleskop Hubble'a opublikował fenomenalne zdjęcie.
Galaktyki się do nas uśmiechają! #illuminati #potwierdzoneinfo #UFO

Warto zadać sobie dosyć oczywiste pytanie:

DLACZEGO?

niedziela, 8 lutego 2015

Naukowcy #1: Clair Patterson


Clair Patterson jest naukowcem mało znanym… i bardzo niesłusznie.

Zawdzięczamy mu zmniejszenie ilości ołowiu w atmosferze.


Polecajka popularnonaukowa #1: "Umysł Broca" Carl Sagan



Cięzko jest zdobyć książki Carla Sagana. Relatywnie ciężko. Większość z nich można znaleźć na aukcjach internetowych, lecz w księgarniach naprawdę rzadko się pojawiają. To mnie trochę martwi, choć może to kwestia tego, że wyznaję żarliwie saganizm i uważam, że te dzieła powinny być w hotelach w szafce nocnej przy łóżku.
Ostatnio odbyłem po Warszawie tułaczkę po księgarniach i antykwariatach, by znaleźć którąkolwiek z książek Sagana. W końcu znalazłem!

Jedną.


Polecajka sci-fi #2: "Marsjanin" Andy Weir



“Nie umarłem szóstego sola. Bez wątpienia reszta załogi tak myślała i nie mogę ich za to winić. Może ogłoszą z mojego powodu żałobę narodową, a na mojej stronie w Wikipedii napiszą: >>Mark Watney to jedyny człowiek, który umarł na Marsie<< “

Polecajka sci-fi #1: "Gateway-Brama do gwiazd" Frederik Pohl




“jest coś przerażającego w świadomości, że od natychmiastowej, paskudnej śmierci dzieli człowieka jedynie cienka metalowa łupina zrobiona pół miliona lat temu przez jakieś dziwne, nieznane istoty. Także w świadomości, że bezwolnie leci się tam, gdzie moze być wyjątkowo nieprzyjemnie.”